Atrakcje turystyczne naszej okolicy

Smolnik to malownicza wieś przez, którą wije się rzeka Osława. Położona na południowy wschód od Nowego Łupkowa. Nazwa pochodzi od dawnych smolarni, w których wypalano drzewo. We wsi zachowała się murowana cerkiew z 1806 r oraz kilka łemkowskich chyż. Nazwa Zadnie Łuki pochodzi od nazwy terenu według starych łemkowskich map na, którym powstało nasze siedlisko.

Warto zobaczyć – w centrum doliny, na wzgórzu po prawej stronie drogi, stoi murowana cerkiew pw. Przeniesienia Relikwii św. Mikołaja z 1806 r. (obecnie rzymskokatolicki kościół filialny). Wewnątrz zachował się ikonostas z pocz. XIX w., trzy ołtarze boczne, interesujące polichromie. Obok cerkwi na cmentarzu stoi murowana dzwonnica. Będąc w Smolniku koniecznie trzeba zajrzeć do bacówki, gdzie hoduje się duże stada owiec i można kupić doskonały bundz owczy i oscypki. Po wieloletniej przerwie wznowione zostały w sezonie letnim kursy kolejki leśnej z Majdanu przez Balnicę i Wolę Michową. Bieszczady, widziane z okien wagonu wydają się nam zupełnie inne. Spacerując przez Smolnik, zobaczyć możemy jeszcze kilka starych łemkowskich chat a jest ich już w regionie naprawę niewiele.

Turystyka - Okolice Smolnika oraz teren gminy Komańcza to dobre miejsce do wypoczynku oraz krótszych i dłuższych spacerów. Przebiega tędy Transbeskidzki szlak konny PTTK prowadzący od pasma granicznego, doliną Osławy przez Duszatyń, Prełuki do Komańczy. Szlak pieszy Dobrego Wojaka Szwejka (znaki czarno-żółte), biegnący od granicy ze Słowacją (przełęcz Radoszycka) przez Komańczę do Sanoka. Rowerowy „Szlak Ikon” (znaki czerwone) biegnący doliną Osławy, na trasie którego podziwiać można najpiękniejsze cerkwie łemkowskie w Radoszycach, Wisłoku Wielkim, Komańczy, Rzepedzi, Turzańsku czy Szczawnem. Główną drogą karpacką biegnie też Karpacki Szlak Rowerowy (znaki czerwone) z Jaślisk przez Komańczę do Cisnej.

Bacówka w Osławicy

Wywieszone na płocie owcze skóry zachęcają do zatrzymania się przed bacówką. Dym wydobywający się spod dachu kurnej chaty świadczy, że górale pracują przy produkcji wspaniałych owczych serów..

Kuźnia Łemkowska

„Kuźnia” w Komańczy to miejsce, w którym możesz usiąść z filiżanką kawy i usłyszeć bieszczadzkie opowieści o mieszkających kiedyś na tych terenach Łemkach. Gdyby znów można było usłyszeć dźwięk młotka uderzającego w kowadło i zobaczyć trzaskające w palenisku iskry…

Bieszczadzkie galerie sztuki

W galeriach możesz zakupić rękodzieło artystyczne i pamiątki. Od czasu do czasu odbywają się tu również...